Jak by měla vlastně vypadat správná zima? Na to asi není správná odpověď, ale je jisté, že to, co zažíváme každoročně teď, tak správná zima doopravdy není. Pokud v dnešní době vyhlédnete v zimě z okna je pouze malá pravděpodobnost, že na chodnících, na silnici nebo třeba na poli uvidíte sníh. Čím přesně je to dané? Samozřejmě nás jako první napadne to, že jsou celkově dnes zimy teplejší, takže sníh, pokud vůbec napadne nějaký, nemá vůbec šanci se udržet. Zvýšení teplot je problém, o kterém se hojně mluví a který má plno různých vysvětlení. Můžeme začít například skleníkových efektem a pokračovat třeba výčtem různým plynů a zplodin, které do ovzduší vypouštíme.
Zvýšené teploty můžeme pociťovat během celého roku, ale v zimě si je někteří lidé dokonce krátkozrace pochvalují, že se nemusejí tolik oblékat. Naopak v létě se pak můžeme umořit v nesnesitelných vedrech, které jsou ještě méně příjemné, něž zimní chladné teploty. Vedle problému s teplotami je zde ještě jeden, snad dokonce větší problém. To, že není v zimě sníh je způsobené také tím, že je celkově menší množství srážek. V dřívější době bylo pravidlem, že po zimě se potoky a říčky rozvodňovaly a mohly dokonce nastat krátkodobé povodně.
Tady toto vše bylo způsobeno táním množstvím napadlého sněhu. Pro lidi toto období bylo něčím, na co se museli dopředu připravit a s čím museli počítat, ale i přes to, že se jednalo o nepříjemnou část roku, lidé věděli, že je to velmi podstatný díl půdní vláhy. V dnešní době je běžné, že lidé pořádnou zimu nemají rádi, potřebují na ni speciální výbavu na auto, třeba sněhové řetězy 16, více utratí na topení, necítí se komfortně. Ve výsledku si pak na zimu stěžují, a to co se děje dnes vlastně vítají. Jen abychom tímto vítáním nepřehlédli za tím se skrývající velký a nezvladatelný problém.