Proč se vyplatí nechat provádět čištění rozvodů vzduchotechniky?
Plísně – když vstoupíte do staré chaty u řeky, kde je mnoho vlhkosti a chata nebyla větraná přes půl roku, bude docela pravděpodobné, že se tu setkáte se zatuchlinou. Špatně větrané prostory podivně zapáchají a můžete tu objevit i plísně na stěnách, pod kobercem, za nábytkem atd. Toto je ale zcela zjevné a již po čichu si uvědomíte, že je třeba prostory vyvětrat a plísní zbavit, jenže uvnitř vzduchotechniky se plísní nemusíte vůbec všimnout. Jestliže se uvnitř potrubí vytvoří plesnivá vrstva mastného prachu podpořená vyšší vlhkostí, může vám to ovlivňovat život značnou měrou. Něco jiného je totiž vdechování spor plísní jeden nebo dva dny, což je například možné právě na chatě kam jezdíte jen o víkendu, a něco jiného je nevědomé vdechování toxických spor několik let den co den. Můžete pak trpět nespecifickými zdravotními problémy a nikdo nedokáže zjistit jejich příčinu a budete se zbytečně trápit. Máte tohle zapotřebí?
Požár – v předchozím odstavci byla zmínka o mastném prachu. Ten je ale perfektní hořlavinou a k propuknutí požáru stačí jen jeden milimetr silná vrstva. Když se tento povlak zapálí, může se oheň rozšířit i do okolních bytů na jedné stoupačce a vám může vzplanout v kuchyni záclona a závěsy a od nich další předměty a co bude následovat, nechtějte domýšlet.
Viděli jste film Discopříběh II.? Tam panu Potměšilovi vyhoří byt, oheň se rozšíří z kuchyně sice z hořícího oleje z pánve, ale velmi podobné to může být, když začne hořet potrubí vzduchotechniky. Na Internetu jsou k dispozici fotografie pořízené hasiči, které vám zprostředkují pohled na vyhořelý byt a není to hezký pohled. K požárům kuchyní může dojít z mnoha důvodů, většinou z neopatrnosti při vaření, ale těm se dá snadno zabránit přímo na místě, ovšem když začne hořet zanedbaná vzduchotechnika, bývá již pozdě lidově řečeno „bycha honit“.