Jednou z vÄ›cÃ, nad kterými se vedou dlouhé debaty, jsou i fyzické tresty u dÄ›tÃ. ZatÃmco jedni tvrdÃ, že se bez nich neobejdeme a jejich nepoužÃvánà je jen rozmazlovánÃ, jinà zase tvrdÃ, že naÅ¡im potomkům nepomáhajÃ, ale naopak Å¡kodÃ. Ani jedna strana nechce ustoupit. Je vÅ¡ak jasné, že pravdu může mÃt jen jedna. Ale která?
Â
Abychom to zjistili, je dobré se podÃvat na výsledky nejnovÄ›jÅ¡Ãch výzkumů. Koneckonců, dnes již vÃme mnohem vÃce o tom, jak dÄ›tský mozek funguje a jak se vyvÃjÃ. Také jsme znaÄnÄ› pokroÄili v behaviorálnà psychologii, což by nám také mohlo dát jasnou odpovÄ›Ä. Co tedy Å™ÃkajÃ?
Â
Â
Naprostá vÄ›tÅ¡ina odbornÃků se shoduje na tom, že fyzické tresty nemajà v podstatÄ› žádný pozitivnà efekt v tom smyslu, v jakém jsou populacà vnÃmány, tedy jako odrazenà od dalÅ¡Ãho nežádoucÃho chovánÃ. Co naopak uÄà je provádÄ›t ono chovánà tak, aby pÅ™i tom dÃtÄ› nebylo chyceno, což může být v nÄ›kterých pÅ™Ãpadech dost nebezpeÄné.
Â
Také snižujà důvÄ›ru, kterou dÃtÄ› má ke svým rodiÄům. V důsledku toho je mnohem ménÄ› pravdÄ›podobné, že se jim svěřà se svými problémy, pÅ™ÃpadnÄ› s nÄ›ÄÃm, o Äem vÃ, že bylo Å¡patnÄ›. JednoduÅ¡e Å™eÄeno, nauÄà se lhát a skrývat své úmysly – opÄ›t nÄ›co, co rozhodnÄ› nenà ideálnÃ.
Â
Â
TÃm se samozÅ™ejmÄ› nemyslÃ, že by dÃtÄ› mÄ›lo zůstat nepotrestáno, pokud nÄ›co provede. Trest by ovÅ¡em nemÄ›l být fyzický a mÄ›l by být pÅ™iměřený prohÅ™eÅ¡ku. Zároveň bychom mÄ›li dÃtÄ›ti vysvÄ›tlit, proÄ to, co provedlo, bylo Å¡patnÄ›, a to tak, aby to dokázalo pochopit, což nenà zrovna nic jednoduchého.
Â
ÄŒastou námitkou je, že zejména s malými dÄ›tmi se zkrátka takto domluvit nemůžete. A pokud napÅ™Ãklad vbÄ›hne do silnice, pak je potÅ™eba je nauÄit, že to se v žádném pÅ™ÃpadÄ› nesmà dÄ›lat. S tÃm se dá souhlasit. Je vÅ¡ak na zváženÃ, zda strach z fyzického trestu bude skuteÄnÄ› fungovat, když nebezpeÄÃ, že zemÅ™e, nikoliv.
Â
RozhodnÄ› bychom vÅ¡ak mÄ›li pÅ™ehodnotit své postoje a podÃvat se na celou vÄ›c kriticky. Tak se dobereme správné odpovÄ›di.