Připadá vám revize elektrických zařízení a spotřebičů jako nudná záležitost, spíše formálního charakteru? Domníváte se, že k vám přijde odborník s brašnou plnou nářadí, proměří všechny elektrické obvody a za hodinu s úsměvem odchází? Může to tak být, samozřejmě, ale spíše při své práci narazí na některé nedostatky, způsobené opotřebením materiálu, ale i lidskou nedbalostí či neznalostí dané problematiky.
Opotřebení materiálu – elektrická soustava vodičů a prvků je tzv. živá. Průchodem elektrického proudu a zátěží skrze spotřebiče tu dochází k zahřívání vodičů a k mechanickým závadám, například povolení šroubů ve svorkách, opotřebení dílů ve vypínačích, poškozením vinutí cívek apod. Včasným záchytem těchto situací předcházíte nebezpečí vzniku požáru a někdy i úrazu.
Lidská neznalost – každý není elektrikář z Prahy 13 a všichni neovládáme některé zákonitosti v oboru elektrotechniky. Přitom by se tyto informace mohly vyučovat již na základních školách namísto některých vysloveně zbytečných částí učebních osnov. Například si řada lidí neuvědomuje, co může způsobit přetížená zásuvka více spotřebiči o vyšším odběru. Anebo jak nebezpečná je nedbalost při pokládání přívodních a prodlužovacích šňůr na podlahu, kde se mohou skřípnout mezi nábytek a poškodit jejich izolační vrstva.
Životnost spotřebičů a poškození kabelů – elektrické točivé stroje (vrtačky, brusky, pily), topné spirály varných konvic, toustovače, topinkovače, kávovary, mixéry – to vše má omezenou životnost a elektrikář tu může odhalit nebezpečné momenty, které mohou vést k požáru nebo vážnému úrazu. Dalším problémem jsou přívodní kabely, které se vlivem používání někde propálí nebo proříznou či naseknou, což je případ elektrických pil a brusek, travních sekaček či plotových nůžek. To vše může vést k dalekosáhlým následkům a rozhodně nestojí za to podceňovat sílu elektrického proudu, který navíc není ani vidět, ani slyšet nebo cítit.